Harley-Davidson Praha

HARLEY DAVIDSON PRAHA PŘEŠEL NA MICROSOFT DYNAMICS NAV

Pražské dealerství motocyklů Harley-Davidson (H-D), které provozuje společnost Klasik Moto, patří mezi nejvýznamnější dealerství této značky ve střední a východní Evropě. Jako jedno z mála dealerství totiž poskytuje úplně všechny služby, které dealeři této značky mohou nabízet. Od roku 2011 mu v tom pomáhá Microsoft Dynamics NAV s partnerským řešením ABS H-D (software pro automotive) připraveným na míru pro dealery H-D.

Situace

Společnost Klasik Moto hledala nový podnikový informační systém, který by byl schopný pokrýt všechny její procesy a specifické potřeby. Stávající systém totiž neumožňoval provedení všech potřebných změn a úprav.

Dealerství, kde najdete vše

Dealerství Harley-Davidson na pražské Šalamounce nabízí vše, co jen dealer této značky může nabídnout. Najdete tu prodej motocyklů (včetně prodeje motocyklů upravených na míru), prodejnu oblečení a doplňků Harley-Davidson, servis, půjčovnu motocyklů s kompletním aktuálním portfoliem této značky, prodej ojetých motocyklů, prodej náhradních dílů a doplňků na motocykly a v neposlední řadě i restauraci se zahrádkou, která je častým místem setkávání členů Harley Owners Group – komunity, která je po řadu let nedílnou součástí image značky Harley-Davidson. Harley Davidson Praha však nabízí i některé speciality. Jeho zákazníci získávají při prvním nákupu bonusovou kartu, prostřednictvím které, mohou za každý nákup získat finanční bonus na své bonusové konto. Prostředky z tohoto konta je pak možné využít na nákup jakýchkoliv služeb či zboží v HD Praha. Pražské dealerství navíc připravilo i speciální servisní program nazvaný příznačně Ride Hard. Ten nabízí lidem, kteří se svým motocyklem hodně jezdí, výhodnější sazby za servis. Specialitou pražského dealerství, která není v Evropě úplně obvyklá, je také Harley-Davidson Express Lane Service. Jedná se o službu, která umožňuje přijet na servis bez předchozího objednání, pokud potřebuje zákazník běžný zásah čí drobnou opravu trvající cca jednu hodinu. Pražské dealerství bylo vůbec první v Evropě, které tuto již poměrně běžnou službu ve Spojených státech svým zákazníkům přineslo.

Původní systém nebyl flexibilní

Společnost Klasik Moto řadu let využívala lokální podnikový informační systém, který pokrýval všechny její tehdejší aktivity. Jenže s tím, jak se měnily potřeby zákazníků, se měnila i firma samotná. Aby vše fungovalo tak, jak má, bylo přirozeně potřeba tyto novinky promítnout i do samotného informačního systému. A tady právě nastal problém. Když měla proběhnout reimplementace původního systému, z analýzy vyplynulo, že řada věcí buď nejde, je příliš složitá, nebo se do ní jen stávajícímu dodavateli nechce. Klasik Moto tak začala hledat jiný systém, který by uměl pokrýt všechny její potřeby a zároveň by byl dostatečně flexibilní.

Systém se firmě upravil na míru

AXIOM PROVIS Int. postupně s Microsoft Dynamics NAV a svým oborovým řešením dokázal pokrýt všechny procesy ve firmě. Oproti automobilovým dealerům přitom u pražského dealerství Harley-Davidson byla řada odlišností. Kupříkladu je v systému potřeba speciální sklad, který se využívá pro prodej dílů a oblečení mimo firmu, například na motorkářských srazech a akcích pro motorkáře. Další odlišností je i zmiňovaný komplexní věrnostní program využívající zákaznické karty s čarovým kódem. Systém byl také rozšířen o automatické informování zákazníků o dokončení servisní zakázky prostřednictvím SMS, systém pro výpočet mezd servisních tecniků a řadu dalších funkcí.

Dynamics NAV pokryl všechny procesy ve firmě

Microsoft Dynamics Nav díky provedeným úpravám dokázal pokrýt ve firmě všechny procesy a oblasti. Pražské dealerství Harley-Davidson přitom nabízí úplně všechny služby, které může dealer této značky nabízet a dokonce má i některá vylepšení zejména v oblasti péče o zákazníky navíc. Systém přitom pokrývá vše najednou – sklad, prodej, půjčovnu, finance, objednávky dílů i servis, včetně zmiňovaného programu Ride Hard, se kterým přišlo pražské dealerství. Systém pomáhá zvyšovat efektivitu servisu Právě v servisu přitom přinesl Microsoft Dynamics NAV řadu změn. Systém nyní přesně měří efektivitu servisu a jednotlivých servisních techniků i délku trvání jednotlivých zakázek. Technik, před přijetím zakázky potvrdí její převzetí přímo v systému a může na ní začít pracovat. Jakmile práci dokončí, opět potvrdí ukončení prací. Na základě těchto dat pak proběhne i přesné zaúčtování zakázky zákazníkovi. Systém také na základě vyhodnocení dat o práci jednotlivých techniků počítá variabilní složku jejich mzdy. Technici jsou tak motivováni k tomu, aby svoji práci dělali efektivně a zároveň dobře. Jakmile se totiž musí vinou technika něco předělávat, započítává čas strávený dodatečnou úpravou jako práce zdarma a technikovi se tím snižuje variabilní složka mzdy.

Hlavní přínosy řešení:
  • Pokrytí všech procesů v rámci dealerství
  • Pokrytí vlastního bonusového programu a servisního programu
  • Ride Hard kontrola efektivity servisu, včetně provázání dat ze servisu se mzdami servisních techniků
  • Provázání dat ze všech modulů
  • Propojení se systém H-D Snap On pro objednávání náhradních dílů
  • Automatické informování zákazníků o skončení servisní zakázky prostřednictvím SMS
  • Využívání OLAP kostek nad daty z Dynamics NAV pro získání rychlého přehledu o dění ve firmě