Technologie v Microsoft Dynamics 365 Business Central aneb co se děje uvnitř?

Co se děje uvnitř?

V dobách minulých to byl sen. Mít komplexní systém, pro jehož běh nemusím kupovat žádný server, a přitom obsahuje veškeré hlavní podnikové agendy počínaje účetnictvím až po výrobu či projektový management. Systém, který má dostupnost 99,99 %, a pro jeho provoz nepotřebuji instalovat žádné další programy, vystačím si jen s webovým prohlížečem. Systém, jenž přemýšlí za mě a umí upozornit na anomálie v datech či mě informuje o tom, že můj zákazník může být v prodlení s úhradou faktury…

Tento sen se v současnosti díky nové verzi Microsoft Dynamics 365 Business Central stal skutečností. Ono se tedy nejedná až tak o „nový“ systém, protože je na trhu pod různými názvy a technickými podobami již více než 35 let. Nicméně, nové jsou určitě funkcionality, které mají základ v propojení se strojovým učením (ML) a umělou inteligencí (AI).

V roce 1985 se objevila DOS verze pod názvem PC-Plus, pak Navigator a do Windows už nástroj přešel jako Navision. Toto jméno si pak podržel v malých modifikacích pomocí přívlastků shodných i neshodných i pod křídly společnosti Microsoft, která z něj ve své zkratkové mánii nakonec udělala jen NAV. V roce 2018 jej překřtila snad již naposled, lépe znějícím a vlastně velmi výstižným názvem Business Central.

Microsoft Dynamics 365 Business Central (plným titulem) se zpočátku objevil jako cloudová verze Microsoft Dynamics NAV a používal jeho kódovou základnu. Zkratka už je docela náročná: MSD365BC.

Co je jinak?

V uplynulém desetiletí došlo k mimořádným změnám ve způsobu, jakým lidé pracují a komunikují. Internet vyzrál, mobilní zařízení jsou součástí každodenního života a řešení založená na cloudu jsou dnes hybnou silou IT odvětví.

S aktuální verzí nicméně nastal výrazný technologický posun, který je vidět hned z několika úhlů:

  • Změna technologie psaní kódu aplikace. Přechod od C/AL na AL kód resp. AL-Extension 2.0 zcela změnil způsob „přizpůsobení aplikace“ pro vývojáře tím, že vlastní kód je samostatným rozšířením a vůbec nezasahuje do standardního kódu Business Central. Vlastní kód je nyní nasazen jako „aplikace“ nad standardní kód D365 BC.
  • Nové vývojové prostředí, které znamená technický přechod z interního vývojového prostředí do prostředí Microsoft Visual Studio se všemi výhodami efektivního psaní kódu včetně vazeb na GitHub.
  • Moderní možnosti konektivity, které jsou založeny jednak na předpřipravených integracích s produkty Dynamics 365 v rámci Microsoft Business Applications, a také technicky na web services či OData (Open Data Protocol).
  • Maximálně jednoduchá distribuce doplňkových řešení a úprav pomocí AL- Extensions 2.0, kdy jednotlivé úpravy jsou psány jako aplikace veřejné (umístěné na Microsoft AppSource) či neveřejné (specifické pro konkrétního zákazníka).
Časopis Quas 2020

Více si můžete přečíst ZDE v článku našeho kolegy Petra Fraňka, který vyšel v Časopisu QUAS 110.

Pokud se budete chtít na cokoliv zeptat, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se Vám budeme věnovat.